"Bácsalmási Mentő Alapítvány"      Alapítvány az emberi élet mentésének                    szakszerű ellátásáért,


Bevezető:

 Manapság már szinte elengedhetetlen hogy egy mentőállomásnak vagy bármely egészségügyi szolgáltatást nyújtó intézménynek, egységnek alapítványa, egyesülete legyen. Nincs ez másként a bácsalmási mentőállomással sem. Itt sokakban felmerülhet a kérdés, - van a bácsalmási mentőknek alapítványa? A kérdés jogos. A válasszal ne szaladjunk előre. Előbb szeretnék néhány gondolatot megosztani.

Előzmények

"Adomány a Bácsalmási Mentőállomásnak

A bácsalmási Mentőállomásról kevesen tudják, hogy létezik. Általában csendben némán áll az épület, és csak ha baj van, akkor tudatják a "fájó" szirénával hallatva, hogy itt vannak és segíteni sietnek a Mentők! A Mentőállomás 1982 óta áll a jelenlegi helyén. Az utóbbi években átesett egy felújításon, mely kapcsán az épület több pontja is korszerűsödött. A kocsipark is jól felszereltnek mondható. Mindkét autón van defibrillátor, és több a sürgősségi ellátásban nélkülözhetetlen diagnosztikai és rögzítő eszköz, melyek segítségével végezzük az általunk ellátott betegek sérültek ellátását. Továbbá található egy úgynevezett Cardiobeeper is, mely segítségével közvetlen kapcsolatban vagyunk a Szegedi Szívcentrummal, így az általunk küldött EKG jelet kardiológus szakorvos vizsgálja, és indokolt esetben azonnal fogadja a beteget Szegeden! A készülék segítségével nagymértékben csökkenthető az infarktus okozta elhalálozás aránya a térségben. Nagy hálával tartozunk a helyi vállalkozóknak, akik adományaikkal, felajánlásaikkal megkönnyítik a munkát mindennapjainkban. A tavalyi évben az Országos Mentőszolgálat Alapítvány végzett nagy sikerű gyűjtést magánszemélyektől és a vállalkozóktól egyaránt, melynek eredménye több mint 1.000.000. forintértékű eszközt jelentett a pici mentőállomásnak. A jótékonykodás azonban itt nem ért véget! Az ELECTRO-CONFORT MŰSZAKI ÁRUHÁZTÓL azóta is folyamatosan érkeznek az adományok: egy ventillátort kaptunk, amely a nyári kánikulában hűsítette a levegőt és segített elviselni a nagy hőséget, illetve egy mosógépet, melynek segítségével az egyenruha mosása helyben elvégezhető. Természetesen a köszönet mindazoknak jár, akik támogatnak bennünket.

Ismételten gyűjtésbe kezdtünk, szeretnénk egy elektromos nagykaput, mely segítségével lerövidíthető a kivonulási idő. Az eddig érkezett felajánlásokat ezúton is köszönjük! Reméljük, hogy ha kell, akkor segíthetünk! Hiszen mentőnek lenni nem jelent mást számunkra, mint "Hivatás az életért"!

Farkas Zoltán

Mentőállomás vezető

Bácsalmási Lapok 2012. november. 30. 10. szám"

A fenti cikk a Bácsalmási Lapok 2012. november. 30-i számában jelent meg, melyet az Mentőállomás vezetője írt. Ez a cikk sokat elárul már alapítványunk indulásának történetéről, okairól de nézzünk még visszább. Már Horvát Zoltán (2002-2006) vezetése alatt is meg- meg fogalmazódott a gondolat egy alapítvány létrehozásáról. Ez a gondolat Szabó Zoltán (2006-2009) vezetése alatt felerősödött, hiszen Zoltán már akkor próbált lépéseket tenni az alapítvány létrehozásában. Sajnos az idő és az akkori helyzet nem segítette munkáját ez irányban, ezért megakadt az ügy. Majd Farkas Zoltán (2009-2015) vezetői kinevezését követően folyamatos átalakuláson ment (megy) át az állomás. Elmondható hogy 2009- től új korszak indult.

A fenti cikk is tanúsítja, hogy a helyi vállalkozók erői már több ízben biztosították az állomásunkat támogatásukról támogatásaikkal. Az Országos Mentőszolgálat alapítványa is segített már, de még hiányzik egy apró momentum, és ez nem más, mint maguk a lakosok. De ne rohanjunk!

Kis történelmi kitekintő:

A rendszerváltás előtt az államhoz tatozó egészségügyi intézmények és magának az egészségügynek többé, kevésbé de mindene megvolt és mindent maximálisan támogatott és tartott fent az állam. Ez azt jelentette, hogy pénz volt mindig. De hogy honnan az nem volt lényeges.

A rendszerváltás után más lett a helyzet. Az állam nehezen tudja finanszírozni a nonprofit egészségügyi szervezeteit, intézményeit. A helyzet nehezedett. A szervezetek, intézmények más finanszírozás után kezdtek nézni, segítségre volt (van) szükségük. Az évek alatt alapítványok, egyesületek kezdtek létrejönni, azzal a céllal, hogy segítsenek támogatást szerezni, majd összefogni, hasznosan elosztani ezeket a támogatásokat.

Napjainkra az Országos Mentőszolgálat állomásainak közel 85 százalékának van már valamilyen formában alapítványa, egyesülete, ami segít az adott állomást és annak dolgozóit, és elsősorban a mentést támogatni.

Bács-Kiskun Megyében már mindegyik állomás rendelkezik alapítvánnyal, egyesülettel, Bácsalmás lemaradt erről a listáról. Teltek az évek állomások fejlődtek eszközöket fejlesztettek (fejlesztenek), oktatásokat bemutatókat tartottak (tartanak). A Fentiekben említett folyamatos tervek ellenére nem jött létre az alapítvány. Ötletek voltak, de nem sikerült a megvalósítás. 2013-ban felcsillant a remény...

Új szelek...

2013 - s év fordulópont lett az Országos Mentőszolgálat életében és ezzel párhuzamosan a Bácsalmási Mentőállomás életében is. Amint az a cikkben is elhangzik: "A bácsalmási Mentőállomásról kevesen tudják, hogy létezik. Általában csendben némán áll az épület, és csak ha baj van, akkor tudatják a "fájó" szirénával hallatva, hogy itt vannak és segíteni sietnek a Mentők!" Sajnos igen egy szürke folt voltunk 2013- ig. Bácsalmáson. Kicsit visszatekintve 2010-es évek környékére, megemlíthetjük, hogy a Mentőállomás akkoriban átesett egy kisebb felújításon és vele együtt az eszközpark is fejlődött, de ez csak csepp volt a tengerben.

2013-ban az Országos Mentőszolgálat sikerrel pályázik az Európai Unió TIOP 2.2.1 pályázatára, amivel közel 11 milliárd forintot nyer el.

Ebből az összegből állomások felújítására is sor kerül. Nagy szerencse áll a Bácsalmási Mentőállomás mellé, hiszen kap ebből az összegből a felújításra. Mind e közben folyamatos átszervezések folynak a Mentőszolgálatnál. Újítják a mentésirányítási rendszert. Új Mentőgépkocsikat vásárolnak. Új megbízott majd későbbiekben kinevezett Főigazgatója lesz a Mentőszolgálatnak Dr. Burány Béla személyében. Mind ezek következtében a kicsiny szürke állomás megpezsdül Bácsalmáson.

Lehetőségek.

Többen felkapják fejüket a felújítási munkálatok megkezdésére. A lakosságból többen jelzik adományozó szándékukat. Ezek összessége megpezsdíti a Mentőállomás dolgozóit is. Úgy határozunk, hogy nekifutunk, létrehozunk egy bácsalmási alapítványt, ami segít a megújulásban. Meglovagolva a hullámokat 2013- ban elkezdődik a háttérben az alapítvány létrehozásának, feltételeinek a felkutatása. Minden lehetőséget megragadunk és hosszú évtizedek után mindannyian lelkesedünk az újért.

Az Alapítvány!

Visszakanyarodok picit a kezdetekhez. Mint ahogy azt korábban már említettem többször az évek során fel- fel merült az alapítvány létrehozásának gondolata. Látván hogy azokon az állomásokon ahol már van és működik. Nagyon sok fejlesztést tudtak megvalósítani, az eszközpark folyamatosan frissül, bővül és az állomás és a dolgozók is fejlődnek.

Eljött tehát az idő hogy mi is rálépjünk erre a sikeres ösvényre. Az Országos Mentőszolgálat hozta fejlesztési, fejlődési, átalakítási, átalakulási hullámot meglovagolva, elkezdtünk mi is tervezgetni.

Első lépésként megfogalmaztuk céljainkat. Nézzük, mi is a célunk? Mint a fent említett cikkben is írta állomás vezető bajtársunk "A bácsalmási Mentőállomásról kevesen tudják, hogy létezik. Általában csendben némán áll az épület." Ez nagyon is igaz! Sajnos! Hiszen igaz hogy mentünk és segítünk a bajba jutottakon, de ezt csak ők tudják. 1958-as nagy összefogás óta sem az önkormányzattal sem a járás településeivel sem a Mentőállomáshoz tatozó körzet településeivel nincs szoros kapcsolatunk. Nincs stratégia együttműködés. Nincsenek rendezvényeink. Nem ismernek minket a lakosok és nem is tudják, miről szól a "mentős élet". Nincs rendszeres kapcsolatunk a közintézményekkel. Sajnos nem kérnek a segítségünkből, mert nem tudják, hogy kérhetnek, nem tudják, hogy segítünk, és nem tudják, hogy megtanítjuk az elsősegély metodikáját. Mind ez megoldása elsők közé kerül, mint cél. De ez csak csepp a tengerben, hiszen számos más hiányosság is van.

Eszközök! Igen az életmentés mindenek előtt, de mivel? Napi szinten megoldjuk és természetesen a tudásunkhoz mérten kimagaslóan elvégezzük a mentési feladatainkat a meglévő eszközeinkkel. De XXI. században élünk. Számos rendkívül praktikus és nagyon professzionális eszköz létezik a világon, sőt, a Mentőszolgálat berkein belül is. Ne említsek mást, mint pl. a "Lukas" automata mellkas kompressziót végző eszközt, vagy ide tartozik a Vákuum sin, vagy akár az "LSU" automatikus leszívó eszköz, vagy akár a gyermek KED mellény, és sorolhatnám a végtelenségig. Mindezek megteremtéséhez is kell pénz és ugyan nélkülük is tudunk menteni, de ezekkel és még számos korszerű modern mentési eszközzel még professzionálisabban és biztonságosabban lehet végezni a munkánk, természetesen az emberi élet és egészség védelmét még jobban elősegítve.

A Cardiobipper (TTEKG) a 2012- es cikkhez képest már mind 2 autónkban megtalálható és aktívan használjuk a minden napokban. Tehát összefoglalva az eszközpark fejlesztése is a céljainkban kell, hogy szerepeljen.

Itt nem állhatunk meg semmiképpen! És most egy kis kitekintés ismét. Bizonyára sokaknak ismerős az, hogy Eset kocsi/Rohamkocsi, vagy Mentőorvosi autó (MOK). Az Eset/Roham és MOK autókon Mentőtisztek (Oxyológus Orvosi szintű szaktudással rendelkező személy) Mentőorvosok teljesítenek szakápolókkal szolgálatot. Bácsalmás közelében Baján Eset kocsi/MOK, Kiskunhalason Eset kocsi teljesítenek szolgálatot. Ezek a magasabb kompetenciával rendelkező mentőegységek naponta rohannak súlyosabbnál súlyosabb esetekhez, de és sajnos elkerülhetetlen hogy másodlagos szolgálatot is teljesítenek, ami azt jelenti, hogy a súlyos, általában intubált/gépi lélegeztetett betegeket kell szállítaniuk egyik kórházból a másikba és sok időt elvesz számukra. De ez elkerülhetetlen. Ilyenkor, pl. ha Bácsalmáson egy magasabb kompetenciával rendelkező egységre van szükség, akkor az irányítás kénytelen Mentőhelikoptert vagy a Baján részidőben szolgálatot teljesítő MOK autót küldeni. Mind két esetben ez nagyon jó, de minimum 20 perc kell, hogy kiérkezzenek Bácsalmásra. Természetesen a helyi ügyeletes és háziorvosi szolgálat a helyszínre siet a helyi mentős bajtársaknak segíteni. Sokat gondolkoztunk mi is lenne hasznos számunkra, hogy a mentést még professzionálisabban tudjuk elvégezni. Tudjuk a saját bőrünkön tapasztalva, hogy szükség lenne egy Bácsalmáson is szolgálatot teljesítő Eset kocsira. Vagy mégsem? De igen csak nem feltétlen az Eset kocsi a megoldás. A statisztikáinkat böngészve, és mert, hogy az Eset kocsikat kénytelenek másodlagos szállításra is küldeni az irányítók, ezért úgy gondoljuk, hogy a rendszeres MOK (Mentőorvosi kocsi) lenne a legcélszerűbb megvalósítani. Ez az egység egy rendkívül gyors sportkocsiból áll, amin egy szakápoló-gépkocsivezető és egy Mentőorvos és vagy egy Mentőtiszt teljesít szolgálatot. Egy intenzív osztály műszerparkjával, egyenértékű eszközparkkal felszerelve. Ez az egység párhuzamosan a bácsalmási mentőautó és személyzetével kiérkezik a helyszínre és abban az esetben, ha szükséges a MOK autó felszerelését áthelyezve a Mentőbe, a beteget, a Mentőorvos és vagy Mentőtiszt kíséretében a Mentőautó szállítja be a legközelebbi kórházba. Ez a megoldás a legcélszerűbb, hiszen mindig készen áll és nincs meg az a lehetőség, hogy éppen másik intézménybe szállít, amikor szükség van rá. Ilyenkor joggal merül fel a kérdés, hogy ha épp beteggel be a kórházba tart, és máshol is szükség van, rá akkor hogyan segít. Erre egyszerű a válasz. Nem feltétlen kell az orvosnak is a kórházba menni. Sok esetben az orvosi ellátást követően teljesen stabil állapotban lehet a beteget beszállítani a kórházba minek a felügyeletét egy mentőszakápoló maradéktalanul az orvos nélkül is el tudja látni. Így már máshol is bevethető a MOK egység. Tehát fő célunk egyike ez a bizonyos MOK (Mentőorvosi kocsi) beszerzése, amit csak az alapítvány képes elősegíteni.

Az imént megemlített célok megfogalmazódását követően, már biztos volt, hogy létre kell hoznunk az alapítványunk. Mind ezt megerősítendő bejött egy hölgy a Mentőállomásra, - éppen akkor, amikor a legnagyobb felfordulás közepette teljesítettünk szolgálatot és a felújítási munkákat elősegítve, két mentés között az állomáson pakoltuk ki a berendezést- és az mondta: "elnézést kérek, de mindenhol kerestem a Bácsalmási Mentők Alapítványától a számlaszámot/adószámot és semmit nem találtam, hova tudok felajánlást tenni?" Szomorúan és ugyanakkor szemrehányóan egymásra néztünk és kicsit pironkodva azt válaszoltuk "sajnos még nincs, de most dolgozunk rajta" ekkor már tudtuk, hogy igen már 100% hogy megcsináljuk. Lesz a Bácsalmási Mentőknek Alapítványa!

Így leültünk és pontról pontra megfogalmaztuk céljainkat!

Idézet a Bácsalmási Mentő Alapítvány Alapítói Okiratából:

  • A térségben történő beteg- és mentő ellátás szakmai színvonalának emelése és jobb ellátása,
  • Sürgősségi beteg- és mentő ellátás, életmentés jobbá tétele, korszerűsítése fejlesztése, segítése.
  • Emeltszintű sürgősségi ellátáshoz és az emberi élet mentésének szakszerűbb ellátásához szükséges feltételek, eszközök, járművek, beszerzése, megteremtése.
  • Ennek biztosítására szakmai továbbképzések szervezése, szakmai fejlődést elősegítő anyagok, eszközök beszerzése
  • A térség lakosságának elsősegélynyújtáshoz való hozzáállásának és ismeretének tudatosítása, fejlesztése és az ehhez szükséges eszközök, oktatási anyagok beszerzése,
  • Az elsősegélynyújtás területén a Közintézmények támogatása és az ott dolgozók oktatása képzése.
  • A mentési műszerpark fejlesztése, eszközvásárlás finanszírozása.
  • bácsalmási Mentőállomás fejlesztése és a dolgozó személyzet munkakörülményeinek javítása.

Mind ezt figyelembe véve kívánunk tevékenykedni.

Ezek után egy akadállyal találtuk szemben magunk. Az alapításhoz szükség van pénzre. De nekünk nincs. Ezért már az elején segítségre volt szükségünk. Nem tudtunk mást kitalálni, mint hogy megkeressük a helyi vállalkozókat, akik segíthetnének. Nagy meglepésünkre és örömünkre mindenki készségesen adakozott. A lentiekben olvasható a támogatók nevei.

Össze jött a szükséges összeg, megvan az alapítói okirat, és az alapítvány felügyeleti szerve is, ami nem más, mint a kuratórium. Az alapító és a kuratóriumi tagok névsorát is a lentiekben olvashatják.

Nincs már más, mint hogy beadásra kerüljenek a dokumentumok, az alapítvány bejegyeztetéséhez.

2014 április 28 -án benyújtottuk a Kecskeméti Törvényszékhez az alapítvány bejegyzése iránti kérelmünket. Többszöri hiánypótlás után a Kecskeméti Törvényszék elrendelte a Bácsalmási Mentő Alapítvány bejegyzését. Így tehát az alapítványunk is létre jött.

Végezetül szeretnék válaszolni az elején feltett kérdésre. "- van a bácsalmási mentőknek alapítványa?" A válasz pedig a következő:

Tehát igen 2015. április 16. napjától van alapítványa a Bácsalmási Mentőknek!


Az Alapítvány Alapítója: Dr. Kőhidi Csaba (bácsalmási 1 számú Háziorvosi körzet Háziorvosa)

Kuratórium elnöke: Vicsek János (Mentőszakápoló)


Kuratórium

2014 áprilisában kezdődtek a Bácsalmási Mentő Alapítvány alapításának munkálatai. Hosszas jogi eljárást követően 2015. április.16-i keltezéssel határozat érkezett a Kecskeméti Törvényszékről, miszerint bejegyzésre került a Bácsalmási Mentő Alapítvány.

Az alapítvány Alapítója: Dr. Kőhidi Csaba

Az alapítványt az alapítványi kuratórium működteti, mely hét főből áll.

A kuratórium elnöke: Vicsek János

Kuratóriumi titkár: Farkas Gábor


Idézet az alapítványi Alapítói Okiratból:

"6) Az Alapítvány kezelő szerve:

Az Alapítvány kezelője az Alapító által e célra felkért hét fős Kuratórium. A Kuratórium az Alapítvány legfőbb testületi, irányító, döntéshozó és gazdálkodó szerve.

.1. Kuratóriumi jogviszony és összeférhetetlenség

A kuratóriumi megbízatás határozatlan időre jön létre, az elfogadó nyilatkozat aláírásával.

A tagok aláírásukkal kijelentik, hogy a Ptk. 3:22. § -ban foglaltak szerint kuratóriumi tisztségükkel szembeni követelmények és kizáró okok nem állnak fenn. Egyben nyilatkozik, hogy az alapítvány alapító okiratát teljes egészében megismerte, és vele szemben az alapító okirat szerinti esetleges további összeférhetetlenségi, illetve kizáró okok sem állnak fenn. Nyilatkozik a Ptk. 3:397. § -ban foglaltak szerinti, kuratóriumi tagságának akadálya nincs.

A kuratóriumi tagság megszűnhet: visszahívással, lemondással, elhalálozással.

A kuratórium tagjai körében bekövetkezett személyi változások bejelentésére az Alapítvány nyilvántartásba vételét elrendelő bíróság felé az Alapító jogosult.

A Kuratórium tagjai megbízásukat társadalmi munkában látják el, az alapítványi célok megvalósítása érdekében végzett munkájukért azonban költségtérítés illeti meg őket.

6.2. A kezelő hatásköre, feladatai, működése:

Az Alapítvány képviselője természetes és jogi személyek irányában a Kuratórium elnöke önállóan, akadályoztatása esetén a Kuratórium titkára önállóan. Mindkettőjük akadályoztatása esetén a Kuratórium elnöke által esetenként írásban felkért kuratóriumi tag, a felkérés időtartamára, ugyancsak jogosult az Alapítvány képviseletére. Az alapítvány bankszámlája feletti rendelkezés a Kuratórium elnökét és titkárát illeti meg, együttesen. Az Alapítvány bankszámlája feletti rendelkezéshez a Kuratórium Elnöke és titkára együttes aláírása szükséges.

A Kuratórium évente két alkalommal, szükség esetén azonban többször is ülésezik. Az ülések összehívásáról a titkár, levezetéséről az elnök gondoskodik.

A Kuratórium évente egy alkalommal tájékoztatja az Alapítót, valamint az Alapítványhoz csatlakozókat munkájáról, különös tekintettel az alapítványi vagyon kezelésére és felhasználására. A Kuratórium összehívható bármely két tagjának írásban benyújtott kezdeményezése alapján is. A napirendet a titkár állítja össze, azonban bármelyik kuratóriumi tag jogosult további napirendi pont felvételét indítványozni. A kuratóriumi ülés határozatképességéhez a Kuratórium tagjainak huszonöt százaléka plusz egy fő jelenléte szükséges. A döntések nyílt szavazással. egyszerű többséggel születnek. Szavazategyenlőség esetén ismételt szavazást kell kezdeményezni. A Kuratórium ülésein jegyzőkönyvet kell vezetni. A jegyzőkönyvet a Kuratórium elnöke vagy titkára és a jegyzőkönyv vezetője hitelesíti.

6.3. A Kuratórium az Alapítvány céljainak elérése érdekében gazdálkodhat vagyonával, szolgáltatásokat nyújthat, együttműködhet hazai és nemzetközi intézményekkel és alapítványokkal. Amennyiben az Alapítvány munkáltatóként is funkcionál, a munkáltatói jogokat az alapítvány alkalmazottaival szemben a Kuratórium titkára gyakorolja.

A Kuratórium bármely jogi személynek okozott károkért a Ptk. 3:24.§ szabályozás figyelembevételével felel.

6.4. A Kuratórium összehívásáról az elnök köteles gondoskodni. Szabályszerűnek az összehívás akkor minősül, ha a tagok az ülésről legalább nyolc nappal az ülés időpontját megelőzően, írásban, ajánlott levélben, értesülnek és az ülés tárgysorozatáról, leírást kapnak.

A kuratóriumi ülések időpontjáról és napirendjéről a meghívót az ülés időpontja előtt 8 nappal meg kell küldeni, illetve az Alapítvány saját internetes honlapján (www.bacsmentok.eu) nyilvánosságra kell hozni.

A Kuratórium ülései nyilvánosak.

A Kuratórium döntéseiről olyan nyilvántartást kell vezetni, amelyből a Kuratórium döntésének tartalma, időpontja és hatálya, illetve a döntést támogatók és ellenzők számaránya megállapítható.

6.5. Az alapító nem gyakorolhat meghatározó befolyást - közvetlen vagy közvetve - a Kuratóriumban az Alapítvány vagyonának felhasználására. A Ptk. 3:397. § szerint az Alapítvány kedvezményezettje és annak közeli hozzátartozója nem lehet a Kuratórium tagja.

Az Alapító és közeli hozzátartozói nem lehetnek, többségben a Kuratóriumban. E személyek meghatározó befolyást az Alapítvány működésére valamint a Kuratórium tevékenységére semmilyen formában nem gyakorolhatnak.

Az Alapítvány képviselője és a Kuratórium bankszámla felett rendelkezni jogosult tagjai az Alapítóval nem állhatnak hozzátartozói vagy bármilyen egyéb alá- és fölérendeltségi vagy összeférhetetlenségi viszonyban.

6.6. A Kuratórium határozathozatalában nem vehet részt az a személy, aki, vagy akinek közeli hozzátartozója a határozat alapján

a) kötelezettség vagy felelősség alól mentesül, vagy

b) bármely más előnyben részesül, illetve a megkötendő jogügyletben egyébként érdekelt.

6.7. A Kuratórium kizárólagos hatásköréhez tartozik:

a.) az Alapítvány céljainak, tevékenységének minél szélesebb körű megismertetése,

b.) az alapítványi vagyon bővítésére, megőrzésére, kezelésére vonatkozó állásfoglalások meghozatala,

c.) az alapítványi célok eléréséhez szükséges feladatok meghatározása, az Alapítvány tevékenységéhez kapcsolódó szervezési munka ellenőrzése,

d.) az Alapítványhoz való csatlakozás elfogadása, döntés az adományok, támogatások, felajánlások elfogadásáról,

e.) az előző évről készített beszámoló melléklet elfogadása,

f.) döntés vállalkozás létesítéséről, vagy abban való részvételről.

Az Alapítvány, köteles az éves beszámoló jóváhagyásával egyidejűleg mellékletet készíteni. A melléklet elfogadása a Kuratórium kizárólagos hatáskörébe tartozik, melyről a kuratóriumi tagok egyszerű szótöbbségi döntéssel döntenek.

Az Alapítvány, mellékletébe valamint a működése során keletkezett iratokba bárki betekinthet, illetőleg abból saját költségére másolatot készíthet. Az iratokba való betekintést a kuratórium elnöke biztosítja az érdeklődő számára, előzetes időpont egyeztetést követően az Alapítvány székhelyén, felügyelet mellett.

Továbbá az Alapítvány, köteles a tárgyévet követő évben, legkésőbb május 31-éig a beszámolót és vagyonmérleget készíteni.

A Kuratórium elnökének feladata:

a.) a Kuratórium működésével kapcsolatos döntés előkészítése, a döntések végrehajtásának előkészítése, a végrehajtás megszervezése,

b.) az Alapítvány tevékenységéhez kapcsolódó szervezési munka elvégzése,

c.) az előző évről készített beszámoló, melléklet előkészítése, előterjesztése,

d.) javaslattétel az esetleges jövedelem felhasználására,

e.) ellátja mindazon feladatokat, amelyekkel a kuratórium megbízza,

f.) beszámol külső szervekkel történő tárgyalásairól.

g.) a kuratóriumi ülések összehívása, levezetése,

h.) Az éves feladatterv előterjesztése és az éves gazdálkodás figyelemmel kísérése."







RÓLUNK ÍRTAK: 


GRATULÁLUNK MENTŐ BAJTÁRSAINKNAK! 

Huszonkettő emelet magasra és 700 lépcsőn kellett felrohanniuk az Országos Lépcsőfutó Bajnokságon Mentő bajtársainknak. A megmérettetésnek idén is a Semmelweis Egyetem Nagyvárad téri Elméleti Tömbje adott otthont, November 20.-án.A mentőbajtársaink korcsoportok szerinti osztásban, párban vágtak neki a több száz lépcsőnek, húsz kilónál is nehezebb felszereléssel. Bajtársainknak nem csak a gyorsaság, és a pontosság számított, hanem a szakmai tudásuk is, amit be is kellet bizonyítaniuk a verseny során. Különféle prehospitális, mentési feladatokat kellet elvégezniük percre pontosan. Bajtársaink remekül teljesítettek a rendezvény során, sőt még dobogósak is lettek. A rendezvényt a A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság, az Országos Katasztrófavédelmi Sportegyesület és a Magyar Tűzoltó Szövetség rendezte, meg.

 #mtse #mtsehungary #mtsemassivecrew #stairrunner #stairclimbing #towerrun #sote #orszagosmentoszolgalat #veddészreamentőt #omsz #bacsmentok






















Megmentették egy aknába esett munkatársukat, díjjal ismerték el önzetlenségüket Bácsalmáson:

https://www.baon.hu/helyi-kozelet/2022/06/megmentettek-egy-aknaba-esett-munkatarsukat-dijjal-ismertek-el-onzetlenseguket-bacsalmason?fbclid=IwAR3D0J4agQ5NNmnRnpYrMuc250kB-cAt9O82sq2LKPoEWB7ObA6VoomObVU

2021. Okróber. 29.-én  ember feletti, nagy erőkkel dolgoztak Bajtársaink. Egy nap kettő közúti szerencsétlenséghez is vonultak bajtársaink, akik minden erejük és tudásuk szerint küzdöttek a balesetekben rászoruló embertársaikért. Tapasztalt mentésirányító bajtársaink mindenre felkészültek, ezért azonnal több mentőt is riasztottak a kárhelyekre közöttük a Bácsalmási, Bajai, Kiskunhalasi, és a Jánoshalmi mentőegységeket.


7:20 Vonattal ütközött össze egy személyautó Bácsalmás és Mélykút között, egy vasúti átjáróban csütörtök reggel. A személyautóban munkások utaztak. Az autót egy nő vezette. Úgy tudjuk, a kocsi műszaki hiba miatt állt az átjáróban, amikor érkezett a vonat. Hárman, a sofőr és két utas még időben el tudták hagyni a járművet, egy viszont nem tudott kiszállni. A szerencsétlenségben egy 70 év körüli, román állampolgárságú nő vesztette életét. A balesetben életveszélyesen megsérült utast a sikeres újraélesztést követően mentőhelikopterrel szállították a szegedi klinikára.Az autó sofőrje és egyik utasa nem sérült meg. A helyszínre két mentőhelikopter és négy mentőautó érkezett. A baleset egy andráskeresztes vasúti átjáróban történt.

19:35

Az 55-ös főúton Öregmajor és 

Mélykút között összeütközött két személyautó és egy traktor. Mélykút felé haladó autó sofőrje az előtte haladó a traktor előzésébe kezdett, de már nem tudta befejezni a manővert, félfrontálisan összeütközött a szemből érkező autóval. Utóbbi jármű megpördült és az árokba csapódott, míg a másik autó becsúszott a traktor alá.Az árokba csapódott autóban egy fiatalabb nő, valamint három gyermek utazott. A két személyautó sofőrjét a helyszínre riasztott halasi hivatásos, jánoshalmi önkormányzati és mélykúti önkéntes tűzoltók feszítővágóval szabadították ki a roncsokból. A férfi és a nő életéért hosszasan küzdöttek a mentők, de olyan súlyos sérüléseket szenvedtek, hogy egyiküket sem lehetett már megmenteni. A három gyermek időben kitudott mászni a roncsból. Ők sokkos állapotban voltak a hirtelen történt tragikus baleset miatt. Közöttük egy 11 éves gyermeket szállítottak a Kiskunhalasi Traumatológiai Baleseti Osztályra, mellkasi zúzódás, medencetáji és végtagok fájdalma miatt. A másik 2 gyermeket is korházba szállították sokkos állapotuk miatt, valamit megfigyelésre. A beavatkozás idejére az érintett útszakaszt teljes szélességében lezárták.


KÉRJÜK, HOGY FOKOZOTT ÓVATOSSÁGGAL VEZESSENEKKÖDÖS, PÁRÁS LEVEGŐ, RÖVID NAPPALOK JELLEMZIK AZ ŐSZI HÓNAPOKAT. A KÖZÚTI KÖZLEKEDÉSBEN ELSŐSORBAN A LÁTÁSI VISZONYOK ROMLÁSÁT JELENTI AZ ŐSZ. A NEDVES ÉS LEHULLÓ FALEVELEKTŐL IS CSÚSZÓS ÚTBURKOLAT PEDIG JELENTŐSEN NÖVELI A BALESETEK KOCKÁZATÁT.

(Pozsgai Ákos - fényképek)

Bácsalmás Mentők







Újraélesztésel ismerkedtek a diákok a Bácsalmási Hunyadi János Gimnáziumban

A Bácsalmási Hunyadi János Gimnázium kezdeményezésére egy megmozgató újra élesztés foglalkozást valósított meg a Bácsalmási Mentőalapítványtól, Dr.Kőhidi Csaba az Országos mentőszolgálat Kivonuló Mentőorvosa és Varga Ervin az Országos Mentőszolgálat Kivonuló Mentőápolója. Az alapötlet Tímár Judit Magyar Vöröskereszt Bácsalmási Szervezete elnőkétől származik. Az oktatás az Újraélesztés Világnapja alkalmával került megrendezésre.

A diákok először egy rövid elméleti bevezetőt hallgathattak, majd az újraélesztés és az eszméletlen beteg vizsgálatának laikusok számára kidolgozott módszerét eleveníthették fel, gyakorolhatták be. Az előadás során a Szív City aplikáció használata is szóba került, ami egy virtuális közösség, melynek önkéntes tagjai készek megmenteni a keringésleállás (a hirtelen szívmegállás) köztéri áldozatait. A Szív City app letöltésével és a regisztrációval vállalják, hogy ha a közelükben valakinek megáll a szíve, az Országos Mentőszolgálat riasztására a helyszínre sietnek, és mielőtt a mentő megérkezik, hozzáfognak az újraélesztéséhez. Évente 25.000 ilyen eset adódik országszerte, és a túlélés esélye percenként 7-10%-kal csökken. Életbevágó jelentőségű, hogy az újraélesztés mielőbb megkezdődjék! 

Az óra célja, hogy a mentő kiérkezésig meg tudják kezdeni a sérült helyszíni ellátását, illetve megfelelő információkkal lássák el a mentésirányítást egy bejelentéskor.

Az Európai Újraélesztési Társaság (European Resuscitation Council) felhívására minden év október 16-án kerül megrendezésre a "WORD RESTART A HEART DAY". A dátum nem véletlen, hisz október 16-a az Újraélesztés Világnapja. A kampány a laikus újraélesztés fontosságára hívja fel a figyelmet, arra, hogy mindenki képes elsajátítani és szükség esetén alkalmazni a laikus újraélesztés technikáját.

Bácsalmás Mentők






A hét folyamán a Bácskai Általános Iskola Katymári Tagintézményében, valamint a Katymári könyvtárban tartottak egészségügyi állapot felmérést, és alapszintű laikus újraélesztést a Bácsalmási Mentő Alapítvány.Mi a legfontosabb üzenet?Az üzenet az, hogy az egészség megőrzése könnyebb, mint a kialakult betegségek kezelés. Így mindenkinek, aki felelősseggel tekint az egészségére javasolt részt venni rendszeres szűrővizsgálatokon, ahol az alapszűrésből kiderül, hogy szükség van további vizsgálatokra vagy sem.


Bácsalmás Mentők





Interjú Vicsek Jánossal a Bácsalmási Mentő Alapítvány kuratóriumának elnökével:


2015. április 16. óta van alapítványa a Bácsalmási Mentőknek. Kérem, mondja el, mi hívta életre a Bácsalmási Mentő Alapítványt.

Az egészségügy nehéz helyzete az alapvető oka annak, hogy elgondolkodtunk egy alapítvány létrehozásán. Az OMSZ sem teheti meg, hogy mindig a legmodernebb, 21. századnak megfelelő eszközöket vásárolja meg. Erre a célra a legmegfelelőbb egy alapítvány létrehozása volt. Sinka József bajtársunknak köszönhető, hogy létre is jött, neki volt megfelelő tapasztalata és kapcsolatai, és ő alkotta meg az alapító okiratot.

Ki az alapítvány alapítója, és kik a tagok?

Az alapítvány alapítója dr. Kőhidi Csaba, az 1. számú háziorvosi körzet háziorvosa. A kuratórium elnöke én lettem, a kuratórium tagjai Dr. Kőhidi Csaba, Farkas Gábor (mentő-szakápoló, mentőgépkocsi-vezető), Farkas Zoltán (mentő szakápoló), Baranek Ferenc (vállalkozó), Rábl János (vállalkozó), és Bácsalmás mindenkori polgármestere, azaz most Németh Balázs. Az alapítvány titkára Farkas Gábor.

Milyen céllal jött létre az alapítvány?

A legfontosabb céljaink a következők: mentéstechnikai eszközök korszerűsítése, elsősegély-oktatás, baleset megelőzés oktatása minden közintézményben Bácsalmáson és a térségben, mentéstechnikai bemutatók szervezése, a mentődolgozók szakmai fejlődésének támogatása, a mentőállomáson dolgozók munkakörülményeinek javítása. Az alapításhoz 100 000 Ft alaptőkére volt szükség, ezt a helyi vállalkozók (Bácska Autósiskola, Baranek Ferenc, Elektro Comfort Műszaki Áruház, Geiger Bt. Ory Computer Pataki és Társa Bt., Retro Húsbolt, Üveg-Porcelán-Ajándék) adták össze.

Milyen közeli vagy távlati terveik vannak?

Jelenleg egy mentőorvosi kocsi (MOK) létrejöttének támogatása a legfontosabb. A MOK egy olyan autót jelent, ahol egy szakápoló-gépkocsivezető és egy mentőtiszt vagy mentőorvos teljesít szolgálatot. Bácsalmás-Baja-Jánoshalma-Kiskunhalas körzetekben működne mentőorvosi kocsiként hétköznapokon 8-16 óra között, ugyanezen az autón éjszaka és hétvégén pedig az ügyeletes orvos dolgozna Bácsalmás körzetében.

Tudna említeni egy-két eszközt, amit az alapítvány nagyon szeretne megvásárolni?

Nagyon sok olyan modern mentési eszköz van, ami megkönnyíti, és még biztonságosabbá teszi a munkát. Egyet emelnék ki, például a "Lukas" automata mellkas kompressziót végző újraélesztő eszköz, amit nagyon jó lenne beszerezni.

Kikkel működik együtt az alapítvány?

Legelőször is együttműködési szerződést kötöttünk az Országos Mentőszolgálattal, így az alapítvány által vásárolt mentéstechnikai eszközöket használhatjuk a mentőautókban. Most szeptemberben pedig a Magyar Vöröskereszt Bácsalmási Szervezetével írtunk alá szerződést. A közös munka a prevenciós tevékenység hatását fokozza. Ezen felül azért is hasznos, mert így közösen tudunk pályázni. Szeretnénk pályázni egy egészalakos újraélesztő ambu babára és egy gyerek ambu babára. Az áruk egymillió forinton felül van, csak pályázat keretén belül lenne mód a megvásárlásra.

Itt az együttműködéseknél szeretném megemlíteni, hogy alapítványunk nagyon jó kapcsolatot ápol a Bácsalmási Mentőállomás vezetőjével, Szabó Zoltánnal; az OMSZ regionális orvos-igazgatójával, dr. Zentay Attilával; Bácsalmás polgármesterével, Németh Balázzsal; a Vörösmarty Mihály Városi Könyvtár és Közművelődési Intézménnyel és vezetőjével, Feketéné Ónodi Erzsébettel, oktatási és közintézményekkel, Bácsalmás és térségének önkormányzataival és vállalkozóival.

Mennyire támogatják az alapítványt?

A támogatások lassan, de jönnek. Úgy gondolom, nem lehet eleget hangsúlyozni a támogatás fontosságát. Szeretnék néhány nevet felsorolni, akiknek nagyobb összeget köszönhetünk:

Bácsalmás Önkormányzata, Bácsalmási Keresztény Gyülekezet, Bergengócia Italbolt, Danis Ildikó, Holka és Társa, Katymár Önkormányzata, Kähny Gépgyártó Kft., Krix Beatrix, Lipták János, Madaras Önkormányzata, Páncsics Sándor, Szoboszlai István, Várhegyi Jenő, Vujkov Dániel, Washcaffe Kft. Ezen kívül köszönet mindenkinek, aki valamilyen módon támogatta az alapítványt.

Milyen módon lehet támogatást nyújtani?

A Bácsalmási Mentő Alapítvány számlaszáma: K&H Bank; 10402843-50526654-82571013

Ezen kívül minden rendezvényre, ahová elhívnak bennünket mentéstechnikai bemutatót tartani, vagy prevenciós sátorral jelenünk meg, elvisszük az adománygyűjtő dobozt, oda is bárki tud lehetőségeihez képest adományt elhelyezni. Szeretném megköszönni minden adományozónak a segítséget.

Nagyon szépen köszönöm a beszélgetést. Remélem, hogy sokan támogatják ezen túl is azokat, akik segítenek nekünk, ha baj van.

Schafferné Baumhakl Tímea



Mentőalapítványunk vásárolt egy modernebb, új fajta mosógépet!


Munkavédelmi cipőket vásároltak a Bácsalmási Mentők 

Bajtársaink a mai nap folyamán vehették át a munkavédelmi lábbeliket amelyekkel munkájuk során biztonságosabban menthetik az életeket. Nem hétköznapi lábbelikről van szóEzek kifejezetten munkavédelmi, zárt és nagyon biztonságos cipők, amire nagy szükség van a mentési munkákban, hiszen nagyon sokszor mennek ki a bajtársak olyan helyszínre, ahol akár meg is sérülhetnek, azért fontos ez.

Az orrészben kompozit orrmerevítő található, amely akár 200 J-os ütközés és 15 kN-os nyomás ellen is védelmet nyújt, valamint nagyobb mozgásteret biztosít viselője lábfejének is. A kompozit kapli további előnyei közé tartozik, hogy elhanyagolható súllyal rendelkezik, rugalmasabb és hideg időben nem hűl át annyira mint az acélkapli.


Bácsalmás Mentő Alapítvány



Az elmúlt évekhez hasonlóan idei évben is megrendezésre került a Muity Sándor fogathajtó emlékverseny, melyen Mentő Alapítványunk is részt vett. Egészségügyi szűréseket végeztek alapítványunk tagjai, és önkéntesei.

2023.08.05

Bácsalmás Mentő Alapítvány 




Bajai TV 

A Bajai Televízióban is megjelent a 2014.08.14-én történt bácsalmási Mentőállomás és az új mentőautó átadásáról készült összefoglaló.

Büszkék vagyunk hogy a média is beszél rólunk.


Célegyenesben a Mentőállomás fejlesztése! 

A Bácsalmási Mentőállomáson 2014.01.06-án a TIOP 2.2.1. pályázat keretében átfogó fejlesztési munkákba kezdtek. Az épület több pontját is érintő fejlesztés lassan a vége felé közeledik. Az épület megkapta az új nyílászárókat és a szigetelőrendszer is befejezés közeli állapotban van. A várt remények szerint az épület rezsiköltsége így jelentősen csökkeni fog. Hamarosan érkeznek az új szekcionált garázskapuk is, valamint egy a rendelőintézetéhez hasonló új nagykapu. Mindannyian várjuk a kivitelezés végét és reméljük, hogy a Mentőállomás hosszú évekig működik majd ezzel a fejlett technikával. Viszont a fejlesztés itt nem ér véget! Az elmúlt hetekben a mentőautóinkba beszerelésre kerültek azok a tartó konzolok melyek az új tablet pc-t rögzítik az autókban. A bajtársak oktatása folyamatosan zajlik, hogy az új elektronikus beteg és menet dokumentáció a rendszerbe állítás napjától tökéletesen működhessen. A fejlesztés keretében egy új mentőautót is kapni fogunk. Annyit elárulhatok, hogy a hozzánk érkező mentőautó felszereltségében figyelembe vettük a korábbi évek szélsőséges időjárási viszonyának tapasztalatait. Célunk az volt, hogy hóban vagy sárban, fagyban vagy kánikulában az általunk szállított betegeket kórházi ellátásban tudjuk részesíteni. Az a tény azonban számunkra hatalmas öröm, hogy a kivitelezés befejezésével modern, nyugodt körülmények között végezhetjük a hivatásunk. Hiszen mentőnek lenni nem más, mint "Hivatás az Életért".

Farkas Zoltán

állomásvezető


www.bacsalmas.hu


Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el